Pomoc psychoterapeutyczna

1. Osoby indywidualne, rodziny, grupy

Terapia indywidualna

Oferujemy możliwość odbycia terapii indywidualnej. Podczas systematycznych spotkań klient i psychoterapeuta budują zaufanie i poczucie bezpieczeństwa, co sprzyja otwartości, co prowadzi często do wyklarowania obszarów, w jakich są trudności, i kierunku, w jakim klient chce pójść. Spotkania indywidualne w bezpiecznych warunkach sprzyjają także uwolnieniu się od brzemienia trudnych doświadczeń.

Mamy bogate doświadczenie w pracy psychoterapeutycznej, dlatego wiemy, jak bardzo negatywnie trudne przeżycia mogą wpłynąć na dalsze życie i jak wiele może zdziałać przepracowanie ich. Bez względu na to, co cię spotkało, najważniejsze jest to, co z tym zrobisz. Można się odbudować i zbudować szczęśliwe życie. Nie zawsze jednak jesteśmy w stanie sami się wyplątać. W takim wypadku warto skorzystać z fachowej pomocy specjalistów, tak samo jak korzystamy z pomocy dentysty czy lekarzy różnych specjalności, czy jak umawiamy się z mechanikiem na przegląd samochodu.

Szczególna jest praca z osobami współuzależnionymi. Zainteresowani najczęściej zaprzeczają, że mają jakiś problem, i odmawiają terapii. Nie jest to jednak sytuacja, w której nie można nic zrobić. Z doświadczenia wiemy, że można przez zmianę zachowania wpłynąć pozytywnie na decyzję osoby uzależnionej o podjęciu leczenia. Najczęstszym powodem podjęcia leczenia jest wpływ otoczenia. W czasie terapii uzależnień motywacja zwykle się uwewnętrznia i osoba zainteresowana walczy o siebie, bo jej samej zaczyna zależeć. Osoby, które przychodzą same, bo są świadome problemu i chcą zmiany, są wyjątkami.

Zachęcamy zatem wszystkich, którzy są w relacji z osobami uzależnionymi i czują się bezradni, do spotkania z nami. Z wielu lat naszej pracy terapeutycznej wynika, że zmianą swojej postawy można wiele zdziałać!!

Terapia rodzin

Bardzo owocna w rozwiązywaniu trudności jest terapia, w której bierze udział cała rodzina. Czasem z powodu codziennej gonitwy coraz bardziej każdy zamyka się bezwiednie w swoich sprawach i celach, coraz mniej zauważa innych. Bywa że wystarczy naprawdę niewiele – po prostu doprowadzić do sytuacji, w której wszyscy na nowo się zauważą, usłyszą, uświadomią sobie, jak bardzo są dla siebie ważni. Można wtedy budować nowe mosty, zacząć spędzać ze sobą więcej czasu i tak zażegnać kryzys. Życie stanie się pełniejsze, bo gdy dopuści się do głosu uczucia i pozwoli sobie na bliskość, to po prostu jesteśmy szczęśliwsi.

Terapię rodzinną prowadzi doświadczona psychoterapeutka Kinga Kamińska, która ukończyła psychoterapię systemową.

Terapia grupowa

Terapia grupowa to cenne doświadczenie dla wszystkich uczestników. Dzięki temu, że spotykają się w tej samej grupie, wzrasta wśród nich wzajemne zaufanie. Jednym z warunków podpisania kontraktu jest zobowiązanie się do tajemnicy. Jest to doskonała okazja do zrozumienia samego siebie, swoich relacji oraz ich przepracowanie. Grupa staje się jakby lustrem. Można się w nim przejrzeć; dowiedzieć się, co wnosimy w relacje; jak jesteśmy odbierani; uświadomić sobie, jak my się czujemy wśród innych; w jakich sytuacjach, przy jakich ludziach czujemy się pewnie, a gdzie stajemy się bezbronni. W grupie jest też możliwość wyćwiczenia nowych umiejętności, tak aby relacje międzyludzkie były dla nas bardziej satysfakcjonujące i pełne.

2. Trudności zyciowe

  • kłopoty w relacjach: z partnerem, dziećmi, rodzicami, pracodawcą, współpracownikami;
  • spadek motywacji i radości z życia, trudności w pracy;
  • stany lękowe, depresyjne;
  • rozstania;
  • brak umiejętności wyłonienia kierunku życiowego, w jakim chce się podążać;
  • różne kryzysy życiowe.

Czasami nagle, a czasami powoli, z dnia na dzień uświadamiamy sobie, że nasze życie nie jest takie jakiego chcieliśmy. Bywa że za ten stan obwiniamy siebie samych, używając negatywnych określeń, innych ludzi albo los, przerzucając na nich odpowiedzialność. Nie żyjemy tak, jakbyśmy chcieli, bo być może, mamy trudności w założeniu satysfakcjonującej relacji – wszystkie trwają krótko, ciągle wiążemy się z przemocowym partnerem albo najpierw chcemy poczucia bezpieczeństwa, a potem tęsknimy za utratą kontroli itp. A może mamy trudności wychowawcze z dziećmi? Z jakichś powodów mimo naszych starań sprawiają trudności (wychowawcze, edukacyjne). Może zmuszamy się do chodzenia do pracy? Nie lubimy tego, co robimy, ale też nie widzimy możliwości zajęcia się czymś innym?

Szczególnym obszarem są stany depresyjne. Mogą pojawić się nawet wtedy, gdy wszystko wokół nas się układa i, pozornie, nie ma powodów do czucia obniżonego nastroju. Warto wtedy przyjść i porozmawiać. Być może jest coś, czego sami nie dostrzegamy. Potrzebujemy osoby z boku, tak jak lustra, bo sami nie jesteśmy w stanie zobaczyć siebie ze wszystkich stron.

Kryzysy życiowe dotykają każdego z nas. Czasem z lęku przed obciążaniem bliskich zamykamy się sami ze swoimi lękami. Warto przyjść i szczerze porozmawiać. Czasem samo to, że możemy w bezpiecznych warunkach opowiedzieć komuś szczerze o tym, co się czuje, co się myśli, jest lekarstwem.

3. Zaburzenia

4. W uzależnieniach  (od: alkoholu i innych substancji psychoaktywnych, hazardu, internetu, zakupów)

Nie rozumiesz, o co wszystkim wokół ciebie chodzi? No przecież tylko czasem, tak jak każdy, po porostu potrzebujesz się wyluzować. Ot, wypijesz piwko czy dwa, żeby się zrelaksować po ciężkim dniu w pracy, odetchnąć po tym, jak znowu bez powodu się ciebie czepiają. Zauważasz jednak ze zdziwieniem, że coś jest na rzeczy, bo nie umiesz się na niczym skupić, jeśli nie wypijesz lub nie zażyjesz substancji psychoaktywnej. Będąc z bliskimi, nie cieszysz się z bliskości, tylko wymykasz się, aby kupić, a potem wziąć. Pieniądze znikają z konta, wydajesz coraz więcej, choć co innego miało być za nie kupione. A może już się zadłużasz? Rano pierwszą myślą jest „wypić” lub „zażyć”. Jeśli bliscy już nawet nie stawiają granic, nie proszą, nie grożą, a tylko odchodzą, to może warto przyjść i porozmawiać? Może warto odbudować swoje życie? To wszystko jest możliwe. Trzeba trochę wysiłku, systematyczności, własnej pracy, jednak można odbudować siebie. Można stworzyć swoje życie tak, aby było szczęśliwe, nadać mu taki kierunek, jaki by się chciało i wrócić na właściwe tory. Czekamy i zapraszamy..

5. We współuzależnieniach

Nagle sobie uświadamiasz, że lata mijają, a ciebie jest coraz mniej. Ten proces był niemal niezauważalny. Po prostu powoli postępowała rezygnacja z własnych zainteresowań, planów, marzeń, nawet myśli i kierowanie się w stronę bliskiej ci osoby uzależnionej. Stale dręczyła cię myśl, czy i dziś będzie pod wpływem. A może zrobi sobie przerwę? Co zrobić, aby temu zapobiec? Jak się uchronić przed atakami złości lub jak wytrzymać w stawianiu granic? A może te granice nie były właściwe?

Osoby współuzależnione niezauważalnie dla samych siebie wchodzą w świat osoby uzależnionej. Rezygnują z siebie. Mimo wielu lat wysiłków, różnej pomocy, aby wyciągnąć kogoś z nałogu, nic się nie zmienia – nadal pije czy zażywa substancje psychoaktywne. Do osoby współuzależnionej wkrada się uczucie bezsilności, przekonanie, że już nic się nie da zrobić.

Ale to nieprawda! Wiele można zdziałać przez zmianę siebie samego. Powrót do życia swoim życiem powoduje, że odzyskujemy siebie. Odkrywamy na nowo swoje potencjały, które pozwalają na dokonywanie korzystnych dla nas wyborów czy to towarzyskich, czy zawodowych. Wszystko to daje poczucie, że idziemy w końcu swoją drogą, że się realizujemy. Dokonujemy własnych wyborów. Naszym odnośnikiem jest wewnętrzny kompas nastawiony na spełnienie, który daje wymarzony i wytęskniony spokój i poczucie siły, a osoba uzależniona często, jakby mimochodem, jest zmuszona do zmiany swojego życia.

6. Dla DDA

Jeśli nasi rodzice byli uzależnieni od alkoholu czy czegokolwiek innego, to bez względu na to, jak wielkie osiągamy sukcesy zawodowe, możemy w niektórych obszarach nadal cierpieć. Takim wymiarem może być na przykład nadkontrola. Taka postawa bardzo pomaga w pracy, może jednak niszczyć relacje albo może to być nieumiejętność zaufania, czyli po prostu nie możemy przyjąć, że ktoś nas lubi, kocha. Jeszcze innym objawem będzie brak umiejętności odczuwania emocji: wszyscy wokół mają do nich dostęp, a my czujemy się jak za szybą, obserwujemy swoje życie jakby z lotu ptaka. Chętnie spędzamy czas samotnie, z dala od innych lub przeciwnie – nie umiemy przebywać sami i wiążemy się z każdym, kto tylko nas chce. Czujemy, że ciągle odgrywamy jakby znane sceny, tylko aktorzy się zmieniają.

Nie musi tak być w twoim życiu. Trudne doświadczenia niosą ze sobą ból i cierpienie. Nie muszą być jednak kamieniami, które nosimy całe życie. Podczas terapii można metaforycznie zobaczyć co się „nosi w swoim plecaku”, pochylić się nad tym, co bolało, ponazywać swoje emocje, odreagować. Po tym procesie okaże się, że we „własnym plecaku” jest miejsce na uczucia z dziś, na marzenia, plany relacje i tym samym – na szczęście! 🙂

7. LGBT friendly

Uświadomienie sobie, że należy się do LGBT, rodzi wiele lęków i obaw, zarówno w danej osobie, jak i jego rodzinie. Może być dużo poczucia winy, obwiniania siebie lubi innych. Bywa że zostają przerwane relacje. Czasem ktoś tego nie unosi i usiłuje popełnić samobójstwo. W rzeczywistości bycie LGBT to nic strasznego, można żyć szczęśliwie, realizować się i w relacji, i w pracy, i pasjach. Wiemy, że młodzież często nie radzi sobie z lękiem przed odrzuceniem, zwłaszcza teraz w tak niesprzyjającej rzeczywistości. Dzieje się to systemowo na poziomie państwa, jego instytucji, które zamiast – jak mają to w założeniach – chronić, prowadzą do piętnowania inności. Bywa to czasem przyczyną niepotrzebnych zdarzeń, sytuacji, takich jak: zażywanie substancji psychoaktywnych, wchodzenie w toksyczne relacje lub dołączanie do nieodpowiednich grup tylko dlatego, żeby poczuć przynależność. Gdyby wcześniej te osoby dostały wsparcie i akceptację, to absolutnie by się nie zdarzyło. Jeśli aktualnie masz taki problem, warto przyjść i porozmawiać, odreagować, aby spokojnie móc podjąć decyzje, z których będziesz w przyszłości dumny lub dumna.

Zajęcia rozwijające umiejętności poznawcze

a) dla dzieci od lat 4,
b) indywidualne, rodzinne, grupowe

Zajęcia oparte na zabawie, które pomogą Twojemu dziecku rozwinąć funkcje poznawcze oraz konstruktywnie radzić sobie z emocjami. Z moich doświadczeń pracy w szkole wynika, że często, to nie brak wiedzy czy umiejętności stoi na przeszkodzie dobrych wyników edukacyjnych a po prostu strach, lęk, obawa, zbyt duża ambicja i brak umiejętności odpuszczania. Zajęcia które proponuję pomogą w dziecku rozwinąć świadomość własnych emocji i co można zrobić aby pracowały na sukces a nie ograniczały. Zapraszam.

Ofertę kierujemy zasadniczo do trzech grup odbiorców, a mianowicie:

  • Dzieci. Najczęstszymi zajęciami są zajęcia rozwijające funkcje poznawcze dla dzieci od lat 4). Formy pracy indywidualna, rodzinna i grupowa. Przeczytaj  o zajęciach dla dzieci
  • Młodzieży od lat 12. Prowadzamy zajęcia indywidualne oraz grupowe, Formy pracy: indywidualna, rodzinna, systemowa, grupowa, Zobacz zajęcia dla młodzieży od lat 12.
  • Dorosłych. Form pomocy jest bardzo wiele. Prowadzimy psychoterapię: uzależnień, współuzależnień, zaburzeń osobowości, fobii, nerwic, zaburzeń lękowych, zaburzeń odżywiania, wsparcie dla osób w kryzysie, etc. Formy pracy: indywidualna, rodzinna, systemowa, grupowa,  Pomoc psychoterapeutyczna dla dorosłych